МЕГАФОН

ВИКНИ ГЛАСНО

Чеферин: Крајот на Суперлигата е најголемата победа во 2021 година

Првиот човек на Европската куќа на фудбалот (УЕФА), Александер Чеферин ја користи секоја прилика за да го изрази своето задоволство од пропаѓањето на проектот за Суперлигата, натпреварување за кое се залагаа најголемите клубови од Топ лигите во Европа.

Истиот требаше да ја засени ЛШ, ама овој проект многу кратко беше во игра, односно најголемиот дел од тимови веднаш се повлекоа од идејата за да сега во истиот останат само Јувентус, Реал Мадрид и Барселона.

-Крајот на Суперлигата, предводен од политичка и осуда на народот од целиот континент, беше нашата најзначајна и најголема победа во 2021 година. Минатиот април обидот да се создаде затворена Супер лига, која имаше за цел само да ги надополни банкарските сметки на некои клубови, ги загрози вредностите што лежат во срцето на европскиот спортски модел и мисијата на УЕФА,-рече Чеферин кој говореше за улогата на УЕФА.

-Има малку организации кои ги претставуваат позитивните вредности на европскиот спортски модел на подобар начин од УЕФА. На секои четири години, нашето Европско првенство овозможува голем процент од приходите да се инвестираат во развојни проекти низ целиот континент преку програма за хет-трик. Во циклусот 2020-2024, 775,5 милиони евра приходи од Евро 2020 ќе биде од корист за целата фудбалска пирамида: од обука на машки и женски фудбалски тренери, преку поддршка на основните клубови, до обука на млади таленти кои сонуваат да учествуваат во иднината и да го развијат европскиот првенство.

-Исто така, посветеноста на идејата за отворено натпреварување беше клучен фактор за појавата на Лигата на конференции. Сега застапеноста во најмалку едно натпреварување на УЕФА по сезона е загарантирана за претставниците на сите 55 национални федерации, -изјави Словенецот.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
onpost_follow