МЕГАФОН

ВИКНИ ГЛАСНО

Светот во 2021: Десетте најзначајни настани во светот

10. Договорот за AUKUS

На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички објавија ново трилатерално безбедносно партнерство наречено AUKUS. Најзначајниот дел од договорот беше американското ветување да и обезбеди на Австралија технологија за изградба на осум подморници со нуклеарен погон (но не и со нуклеарно вооружување). Единствената друга земја која добива сличен пристап до американската технологија е Велика Британија. Изјавата за објавување на пактот го оправдува како неопходно за „зачувување на безбедноста и стабилноста во Индо-Пацификот“. Иако ниту еден од тројцата лидери не ја спомена Кина по име, AUKUS нашироко се сметаше за одговор на растечката кинеска самоувереност. Не е изненадувачки што Пекинг го осуди пактот како „крајно неодговорен“ и „поларизирачки“. Но, Кина не беше единствената земја незадоволна од договорот. Франција се налути затоа што AUKUS го раскина договорот вреден 37 милијарди долари што го склучи со Австралија во 2016 година за изградба на дузина подморници на дизел-електричен погон. Како резултат на тоа, Париз ги отповика своите амбасадори во Канбера и Вашингтон, потег без преседан во билатералните односи со која било земја. Бајден последователно призна дека објавувањето на пактот било „несмасно“, додека Франција го искористи инцидентот за да го притисне својот случај за „стратешка автономија“, односно способноста на Европската унија да дејствува независно од САД во светските прашања. Остануваат сомнежите дали некогаш ќе бидат изградени новите австралиски подморници; тие се со висока цена и нема да станат оперативни повеќе од десетина години.

9. Миграциските кризи

Падот на меѓународните миграциски текови во 2020 година, предизвикан од Ковид-19, продолжи во 2021 година. Сепак, нема крај на миграциските кризи. Таков пример беше јужната граница на САД. До октомври, бројот на луѓе кои илегално влегле во САД достигна 1,7 милиони во текот на претходната година, што е највисока бројка од 1960 година. Ковид-19, економски тешкотии и политички и природни настани – атентатот врз претседателот на Хаити и последователниот земјотрес испратени илјадници Хаиќани во странство – го поттикнаа напливот. Но, исто така беше и очекувањето дека администрацијата на Бајден ќе биде подобредојдена од администрацијата на Трамп. За да го запре приливот на мигранти, администрацијата на Бајден продолжи со многу од суровите антиимиграциски политики на својот претходник. Онаму каде што не беше, Врховниот суд нареди. Европската унија забележа пораст од 70 отсто во споредба со 2020 година во бројот на луѓе кои влегуваат илегално, при што критичарите тврдат дека ЕУ не ја прави својата должност да им помогне на мигрантите. Напливот на мигранти кои го преминаа Ла Манш од Франција предизвика дипломатски спор меѓу Париз и Лондон. Во меѓувреме, Белорусија ги охрабри мигрантите да ја преминат нејзината територија за да влезат во Летонија, Литванија и Полска во обид да изврши притисок врз ЕУ да ги прекине санкциите што ги воведе во знак на протест против наместените претседателски избори во Белорусија во 2020 година. Овие кризи веројатно нема да престанат во наредните години. Околу 84 милиони луѓе ширум светот се насилно раселени од своите домови. Конфликтите, економскиот колапс и климатските промени веројатно ќе ја зголемат таа бројка.

8. Нуклеарната програма на Иран

Годината започна со оптимизам дека иранскиот нуклеарен договор може да биде обновен три години откако претседателот Доналд Трамп се повлече од договорот. Џо Бајден дојде на функцијата нарекувајќи ја политиката на Трамп за Иран „самонанесена катастрофа“ и вети дека ќе се врати на договорот доколку Иран се врати на усогласеноста. Сепак, тоа беше полесно да се каже отколку да се направи. Администрацијата на Бајден во февруари ја прифати поканата од Европската унија за повторно да се приклучи на преговорите. Експлозијата во иранска нуклеарна постројка во средината на април, најверојатно резултат на израелска саботажа, го натера Иран да објави дека почнал да збогатува ураниум до 60 проценти, ниво што нема цивилна употреба иако е под прагот потребен за оружје. Уште пет рунди преговори се одржаа пред претседателските избори во Иран во јуни, на кои победи тврдокорниот Ебрахим Раиси. Тој веднаш ги ублажи шпекулациите дека е близу договор, велејќи дека „ситуацијата во Иран се променила преку гласањето на народот“. Преговорите конечно продолжија кон крајот на ноември, но Иран се повлече од отстапките што ги направи во претходните рунди и го повтори своето првично барање САД да ги укинат сите санкции што ги воведе администрацијата на Трамп. Како што се приближува крајот на 2021 година, разговорите се на работ на колапс, при што Иран, според некои проценки, беше само на еден месец од набавката на ураниум за оружје, а администрацијата на Бајден се соочува со прашањето што да прави доколку дипломатијата не успее.

7. Синџирите на снабдување

„Синџирите на снабдување“ станаа поим за домаќинствата во 2021 година. Со децении бизнисите веруваа дека аутсорсингот на производството е клучот за успехот. Таа стратегија функционираше: компаниите кои ги усовршија своите синџири на снабдување забележаа пад на нивните трошоци и зголемување на профитот. Потоа дојде Ковид-19. Ги изложи негативните страни на синџирите на снабдување: недостигот и прекините на далечина создаваат недостиг и прекини дома. Кога првпат се појави пандемијата, фабриките се затворија и многу компании дозволија залихите да се намалуваат за да избегнат да бидат заглавени со непродадени стоки. Но, кога побарувачката на потрошувачите се зголеми во 2021 година, бидејќи вакцините станаа достапни, многу компании се најдоа во недостаток на делови и залихи. Недостигот на контејнери за испорака и резервни копии на пристаништата низ светот дополнително ги комплицираа работите. Во март контејнерскиот брод „Евер Гивен“ се насука во Суецкиот канал, блокирајќи еден од главните светски водни патишта една недела и генерирајќи трошоци кои се проценуваат на 9,6 милијарди долари дневно. Недостатокот што привлече најголемо внимание беше кај компјутерските чипови, особено оние што се користат во производството на автомобили. Компанијата „Форд“ предвидуваше дека ќе изгуби 1,1 милион продажби на возила во 2021 година поради недостиг на полупроводници. Други стоки во недостиг во 2021 година вклучуваа бензин, палмино масло, пилешко, пченка, хлор и виршли. Дури и кога залихите беа во изобилство, работната сила често беше во недостиг. Само во САД, големината на работната сила падна за пет милиони луѓе од почетокот на пандемијата. Прекините на синџирот на снабдување предизвикани од Ковид-19, кои придонесоа за светски пораст на инфлацијата, би можеле да траат со години.

6. Талибанците се вратија на власт

Војната на САД во Авганистан заврши како што започна дваесет години порано: со талибанците на власт. Во 2020 година, претседателот Доналд Трамп склучи договор со талибанците кој бараше повлекување на сите американски војници до 1 мај 2021 година. Две недели пред тој рок, претседателот Џо Бајден нареди целосното повлекување на САД да биде склучено најдоцна до 11 септември 2021 година – дваесетгодишнината од нападите на 11 септември. Како што продолжи повлекувањето, авганистанската национална армија пропадна и талибанците ја презедоа земјата. Кабул падна на 15 август, заробувајќи илјадници странци во главниот град. САД започнаа огромни напори за евакуација на заглавените Американци до 31 август, краен рок поставен од талибанците. Повлекувањето на САД заврши на 30 август, оставајќи зад себе повеќе од сто американски граѓани и дури 300.000 Авганистанци кои можеби се квалификувале за забрзани американски визи. Бајден го нарече повлекувањето „извонреден успех“. Повеќето Американци не се согласија и неговиот рејтинг од јавноста достигна ново ниско ниво. Сојузничките достоинственици го нарекоа повлекувањето „дебакл“ меѓу другото. САД потрошија повеќе од 2,3 трилиони долари за Авганистан во текот на две децении, или приближно 300 милиони долари дневно во текот на дваесет години. Повеќе од 2.500 американски војници и 4.000 американски цивилни изведувачи загинаа во Авганистан. Бројот на Авганистанци кои ги загубија своите животи најверојатно надмина 170.000. И покрај тврдењето дека е поинаква, новата талибанска влада досега изгледа и се однесува исто како онаа што го згрози светот пред дваесет години и се наѕира огромна хуманитарна криза.

5. Граѓанската војна во Етиопија

На етиопскиот премиер Абиј Ахмед му беше доделена Нобеловата награда за мир за 2019 година за посредување во мир со соседна Еритреја. Помалку од две години подоцна, Етиопија е вовлечена во жестока граѓанска војна. Непосредниот изговор за борбите дојде во ноември 2020 година кога Абиј и нареди на етиопската војска да ја нападне северната провинција Тиграј, откако силите поврзани со Ослободителниот фронт на народот Тиграј (TPLF) ограбија федерална армиска база. По доаѓањето на власт во 2018 година, Абиј ја истера TPLF од владејачката политичка партија, ставајќи крај на нејзината повеќедецениска доминација на етиопската политика. Федералните сили извојуваа важни рани победи, особено со заземањето на Мекеле, главниот град на Тиграј. Но, плимата набрзо се сврте. Во јуни 2021 година, силите на TPLF повторно го зазедоа Мекеле. До ноември, TPLF и поврзаните милиции напредуваа на југ кон Адис Абеба, главниот град на Етиопија, и на исток кон Џибути, заканувајќи се дека ќе ја прекинат рутата што ја снабдува Етиопија со 95 отсто од нејзиниот поморски увоз. Успехот на TPLF ги зголеми шансите дека Етиопија може да пропадне, што потенцијално ќе предизвика регионални штети. Околу два милиони Етиопјани се раселени, а сите страни во конфликтот извршија воени злосторства како етничко чистење, масакри… Досегашните дипломатски напори за прекин на борбите не стигнаа никаде. Следната година може да донесе повеќе болка во државата.

4. Глобалната демократска ерозија продолжува

Глобалната ерозија на демократското владеење, која е во тек од 2006 година, продолжи во 2021 година. САД долго време шампион на демократијата, ја видоа својата мирна транзиција на власта нарушена за првпат во својата историја со бунтот на 6 јануари. Тој настан, заедно со напорите во многу држави да ги ограничат гласачките права и да им дадат право на законодавните тела да ги поништат изборните резултати, доведоа до она што некогаш беше незамисливо – САД да бидат именувани за „назадлива демократија“. Имаше многу друштво на тој фронт. Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ја нападна легитимноста на изборите во неговата земја, поттикнувајќи зборува дека „демократијата умира во Бразил“. Новите демократии во Мјанмар, Чад, Мали, Гвинеја и Судан беа соборени со државни удари. Во меѓувреме, авторитарните влади продолжија да го потиснуваат несогласувањето. Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални беше затворен откако се врати од Германија во Русија. Соседната Белорусија пренасочи патнички авион за да уапси истакнат критичар. Кина ја заостри контролата врз Хонг Конг. Куба уапси илјадници критичари по најголемите протести во нејзината историја. Во декември, претседателот Џо Бајден беше домаќин на виртуелен самит за демократија за „фокусирање на предизвиците и можностите со кои се соочуваат демократиите“. Не беше јасно дека настанот ќе направи или може многу да го смени вознемирувачкиот глобален тренд.

3. Џо Бајден станува претседател на САД

„Америка се врати“. Џо Бајден постојано го истакнуваше тоа во 2021 година. Тој брзо се придвижи по преземањето на функцијата за да го исполни своето ветување за зајакнување на односите со американските сојузници. Тој ги врати САД на Парискиот договор за климата и Светската здравствена организација, го обнови New START на пет години, се обиде да го оживее нуклеарниот договор со Иран и ја прекина поддршката на САД за офанзивните воени операции во Јемен. Овие оддалечувања од политиките на Америка Прва на поранешниот претседател Доналд Трамп предизвикаа аплаузи во странство; првичните анкети покажаа нагло подобрување на имиџот на САД во странство. Меѓутоа, како што одминуваше годината, многу странски метрополи отворено се прашуваа колку се различни и колку одржливи се надворешните политики на Бајден. За критичните прашања како Кина и трговијата, политиката на Бајден се разликува од она на неговиот претходник повеќе по тон отколку по суштина. Бајден, исто така, вознемири многу сојузници, особено во Европа, со неговата склоност кон еднострана акција. Тој го откажа гасоводот Keystone XL, се повлече од Авганистан, поддржа откажување од правата на интелектуална сопственост за вакцините и го создаде AUKUS без значителни консултации со критичните партнери. Скршеното повлекување од Авганистан, несмасното ширење на АUKUS и бавното темпо на објавување амбасадори, исто така, предизвикаа сомневања за компетентноста на администрацијата на Бајден, за која се претпоставуваше дека е нејзина сила. Бидејќи рејтингот на Бајден тоне дома и се подобруваат шансите републиканците повторно да заземат еден или двата дома на Конгресот на среднорочните избори во 2022 година.

2. Вакцините против Ковид-19 пристигнуваат, вирусот мутира

Вакцините создадени за справување со новиот коронавирус може да им се придружат на вакцините против сипаници, детска парализа и сипаници, заушки како голем напредок во спасувањето животи и намалувањето на морбидитетот. Брзината со која беа развиени вакцините за Ковид-19 беше неверојатна. На вакцините историски им биле потребни десет до петнаесет години за да се развијат. Најбрзата вакцина што беше развиена претходно беа четирите години потребни за да се создаде вакцината за заушки. Вакцините против Ковид-19 беа создадени за помалку од една година. Вакцините на Фајзер и на Модернаa се и повеќе од 90 проценти ефикасни Повеќе од 7,4 милијарди дози вакцини беа администрирани во 184 земји во првите единаесет месеци од 2021 година, при што седумдесет земји донираа. За жал, премногу луѓе кои можеа да се вакцинираат избраа да не, а премногу луѓе кои сакаа да се вакцинираат не можеа. Тоа беше смртоносно затоа што Ковид-19 е неверојатно приспособлив. Варијантата Делта, првпат идентификувана во декември 2020 година во Индија, беше позаразна од нејзините претходници и набрзо стана доминантен вид низ целиот свет. Во ноември 2021 година, јужноафриканските научници ја идентификуваа појавата на варијантата Омикрон. За неколку недели беше пронајден низ целиот свет. Како што завршува 2021 година, не е јасно дали Омикрон претставува поголема здравствена закана или ќе ја испрати глобалната економија во друга криза. Она што беше јасно е дека повеќе од пет милиони луѓе на глобално ниво и 800.000 Американци починале од Ковид.

1.Земјите не успеваат во предизвикот за климатските промени – повторно

„Црвена шифра за човештвото“. Така генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го опиша извештајот на ОН објавен во август, во кој се заклучува дека човештвото се соочува со катастрофални климатски промени, освен ако не се намали емисијата на гасови што ја задржуваат топлината. Но, не требаше да се прочита извештајот од 4.000 страници за да се знае тоа. Екстремните временски услови доминираа во вестите во 2021 година, како и во поголемиот дел од изминатата деценија. Рекордна суша го зафати американскиот југозапад. Рекордни поплави ги опустошија Белгија и западна Германија. Големи пожари ја зафатија Грција. Монсуните од крајот на сезоната опустошија во Индија и во Непал. Климатските оптимисти би можеле да најдат некои случувања за да се развеселат во 2021 година. Претседателот Бајден ги обврза САД повторно да се приклучат на Парискиот климатски договор на неговиот прв ден на функцијата. Кина во септември се согласи да го прекине финансирањето на електрани на јаглен во странство, а Исланд отвори капацитет за отстранување на јаглерод диоксид од воздухот. На состанокот COP-26 во Глазгов во ноември, земјите ветија дека ќе преземат чекори за справување со климатските промени, вклучително и со намалување на емисиите на метан. Но, ветувањата не се достигнувања. Емисиите на јаглерод скокнаа во 2021 година додека глобалната економија повторно заживеа. Дури и кога претседателот Бајден го турка Конгресот да се справи со климатските промени во главниот нацрт-закон за инфраструктура, тој побара од ОПЕК да го зголеми производството на нафта во обид да ги намали цените на бензинот.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
onpost_follow