МЕГАФОН

ВИКНИ ГЛАСНО

НОВОГОДИШНИ И БОЖИЌНИ ФИЛМОВИ НА СИТЕ ВРЕМИЊА: Листа од топ 10 кои секој мора да ги погледне

Божиќните празници се незамисливи без филмови. Иако секоја година се снимаат нови, овие десет се ненадминати. Кога велиме празници, тие се првата асоцијација.

Чудо на улица 34
Овој класик од 1947 година можеби нема да ве насмее до солзи како другите филмови на листата, но празниците се вистинско време да го погледнете. Ако не сте љубител на црно-белото, погледнете ја помодерната верзија направена пред 15 години. Симпатична приказна за Дедо Мраз кој се обидува да го докаже својот идентитет сигурно нема да ве остави рамнодушни.

Сам дома 1 и 2
Секоја божиќна листа е незамислива без палавиот Кевин, кој за време на празниците останува сам, прво во семејната куќа, а во второто продолжение на филмот во Њујорк. Филмот, кој го издигна Мекали Калкин во ѕвезденото небо, следи момче кое сам се бори против разбојниците кои имале намера да го подигнат нивниот плен за време на празниците. Со вистинска количина на хумор, акција и ликови кои не е тешко да се засакаат, овој филм стана еден од најомилените божиќни филмови на сите времиња. Интересно е што многу љубители на овој филм ги сметаат само првите две продолженија за „вистински“, а продолженијата без Калкин имаа неспоредливо помал успех.

Елф
Кој не би сакал да изеде полна чинија бонбони прелиена со чоколаден сируп за појадок? Токму таков е Бади од омилениот филм „Елф “на многумина. Откако случајно завршил во вреќата на Дедо Мраз како новороденче, Бади расте меѓу џуџињата. Иако неговата големина не се вклопува во тој свет, нема подобро место за него. Меѓутоа, триесет години подоцна, тој дознава дека неговите корени се многу поинакви од она што го мислел и оди во Њујорк во потрага по својот татко. Филмот толку многу ја воодушеви и професијата и публиката што според него беше прикажан мјузикл кој се прикажува на Бродвеј.

Да се преживее Божиќ
Кога младиот милионер Дру е оставен од неговата девојка пред Божиќ, тој е принуден да ги помине празниците сам. Но, Дру не е навикнат на тоа, па решава да оди во родниот град и да ја види куќата во која живеел како дете. Кога ќе пристигне, сфаќа дека во неговиот дом живее друго семејство и им нуди пари во замена да го помине Божиќ со нив. Сепак, начинот на живот на кој е навикната Дру не е сличен на животот на ова семејство. Како што се приближува Божиќ и нивниот договор станува сè потешко остварлив, тие се принудени да се потсетат што навистина значи тој празник.

Всушност, љубов
Британскиот филм Всушност, Љубов од 2003 година стана еден од најгледаните божиќни филмови на сите времиња. И денес некои од речениците од филмот се цитирани во нашата култура, што покажува колку љубовта може да биде сестрана. Десет одделни приказни, кои поврзуваат како се одвива заплетот, ни ги прикажуваат сите лица на љубовта и нивните улоги во нашите животи. Од онаа со партнерот, родител или пријател, љубовта е она што го поврзува светот, особено во овој магичен божиќен период.

Четири Божиќ
Кејт (Рис Витерспун) и Бред (Винс Вон) се млад пар, двајцата деца на разведени родители кои сите се венчаа по втор пат. Тој факт ги става пред невозможна мисија – за време на Божиќ треба да ги посетат сите четири куќи во кои сега живеат нивните родители.

Кучето кое го спаси божиќниот одмор
Новиот член на семејството Банистер, Зевс, жолт лабрадор, се чини дека не е кучето чувар кое семејството го сака. Меѓутоа, кога двајца провалници почнуваат да упаѓаат во нивната куќа додека семејството не е дома за Божиќ, Зевс ја користи можноста да стане херој.

Празник
Камерон Дијаз и номинираната за Оскар, Кејт Винслет се две жени кои поминале низ лоши моменти со мажи непосредно пред празниците. Во очајна желба за промени, тие ќе ги заменат куќите и ќе патуваат во спротивни насоки (Дијаз до Лондон и Винслет до Лос Анџелес). И двете ќе бидат во сосема непознат град, но многу брзо ќе се прилагодат на новата средина.

Дневникот на Бриџит Џонс 1 и 2
Влегувајќи во четвртата деценија од животот, Бриџит Џонс од Лондон нема многу причини да биде среќна. Се занимава со не толку интересна службеничка работа, постојано се бори со вишокот килограми и неколку чаши повеќе, додека нејзиниот романтичен живот е сведен на сонување за атрактивниот шеф Даниел. Таа е подеднакво несреќна што нејзината мајка и татко се обидуваат да го наместат синот на нивниот сосед, тврдоглавиот Марк Дарси, на божиќна забава. Работите почнуваат да се менуваат кога Даниел ја поканува да излезат, што ќе и направи на Бриџит почеток за промена. Сепак, Марк повторно ќе влезе во нејзиниот живот …

Во улога на принцеза
Стејси е талентирана млада пекарка кој оди на еден од натпреварите. Под чудни околности, нејзиниот живот од корен ќе се промени. Таа запознава принцеза која неверојатно личи на неа и решаваат да ги променат улогите.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
onpost_follow