МЕГАФОН

ВИКНИ ГЛАСНО

Барселона подготвува трансфер бомба со дефанзивецот на Јувентус

Барселона сериозно размислува за трансфер на дефанзивецот на Јувентус, Матијас Де Лихт за време на преодниот рок ова лето. Се чини дека 22-годишниот холандски дефанзивец е предодреден да го напушти Торино во блиска иднина, особено откако неговиот агент Мино Раиола неодамна изјави дека неговиот клиент е подготвен за следниот чекор во кариерата.

Според „Спорт“, Барселона е сериозно заинтересирана за идејата за потпис со Де Лихт, но ќе мора да почека до летото, бидејќи договорот ќе биде невозможен следниот месец поради високата плата на поранешниот играч на Ајакс.

Холандскиот државјанин ќе чини помалку од неговата клаузула за ослободување од 120 милиони евра. Јувентус е отворен за продажба, бидејќи тоа ќе им овозможи на „бјанконерите“ посериозно да инвестираат во нов напаѓач.

Барселона моментално подготвува план за зделката, а заминувачкиот трансфер на Филипе Кутињо изгледа како најлесниот начин да се постигне толку сериозен трансфер.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
onpost_follow